Veszélyes liszt került a magyarországi áruházak polcaira – ha ilyet vett, azonnal vigye vissza!
A tünetek között szerepel a hányás és a hasmenés is.
Fontos, hogy a kiskereskedelmi forgalom alakulását helyesen értelmezzük – áll a tárca csütörtöki közleményében.
A sajtóban megjelent egyes állítások kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium felhívja a figyelmet az adatok megfelelő és körültekintő értelmezésére, fontos, hogy a kiskereskedelmi forgalom alakulását helyesen értelmezzük – olvasható a tárca csütörtöki közleményében.
A minisztérium hangsúlyozza, hogy a 2021-es adatokkal történő összehasonlítás szakmai hiba, ugyanis bár követi a statisztikai hivatalok által használt technikai előírásokat, közgazdasági értelemben önmagában téves következtetések levonásához vezet. 2021 ugyanis speciális év volt, a koronavírus-járványt követő felpattanás éve. Ekkor a családok, kiszabadulva a járvány okozta bezártságból, bepótolták a korábbi időszakban elhalasztott fogyasztásaikat. A felhalmozott többletkereslet, az extra fogyasztás hirtelen történő megjelenése a kiskereskedelemben is kiemelkedő növekedést, a volumen ugrásszerű bővülését okozta. Ezért a 2021-gyel történő összevetés egy torz bázist ad – fejtették ki a közleményben.
Az NGM szerint sokkal pontosabb, ha a válságok korát megelőző év, tehát 2019 adatait használjuk fel bázisként – amikor nem volt sem járvány, sem háború, sem pedig energiaválság –, akkor azt láthatjuk, hogy a korábbi szinthez képest a magyar kiskereskedelmi forgalom volumene 2024 első tíz hónapjában mintegy 3 százalékkal múlta felül az utolsó „békeév” szintjét. Sőt, hazánkkal ellentétben még mindig van hét olyan uniós ország (Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Lettország, Finnország Olaszország), amelyek kiskereskedelmi forgalma nem érte el a 2019-es szintet – emelték ki.
Az NGM végezetül ismételten leszögezi, hogy napjainkra a lakosság erős óvatossági motívumának vége, a lakosság egyre többet és egyre bátrabban költ a boltokban. Erre mutatnak rá a legfrissebb adatok, októberben az előző év azonos időszakához viszonyítva 4 százalékkal nőtt (a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 3,6 százalék), míg az előző hónaphoz képest is érdemben, 1,2 százalékkal emelkedett. Azaz 2024 októberében tovább folytatódott a kiskereskedelmi forgalom január óta tartó erőteljes bővülése, ami további lendületet ad a magyar gazdaságnak – hangsúlyozta az NGM.
(MTI)
Fotó: MTI/Balogh Zoltán